طلاق توافقی چگونه است؟| مدارک، زمان و هزینه طلاق توافقی

مصاحبه و دریافت تندیس مسولیت اجتماعی سیصد برند برتر و اخذلوح استاد افتخاری بین المللی از کمپانی WTG آلمان وکیل علی رمضانزاده وکيل دادگستری دادگستری

طلاق توافقی به چه معناست؟

طلاق توافقی با هزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه  یکی از راه های رایج طلاق در کوتاهترین زمان حداکثر ۲ روز کاری در دادگستری و سایر شهرهای ایران است و به این معناست که زن و مرد پس از مدتی از نکاح دائم به این نتیجه می رسند که امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست و همانطور که از نام این نوع طلاق پیداست، بصورت توافقی، مشترک و داوطلبانه اقدام به درخواست طلاق می کنند.

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده
وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

در طلاق توافقی زن و شوهر تقریبا در مورد تمام موارد از جمله مهریه، جهیزیه، اجرت المثل دوران زوجیت، نفقه زوجه و فرزندان، حضانت فرزندان و مسائلی اینچنینی به توافق می رسند و پس از آن با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست صدور حکم طلاق بصورت توافقی می نمایند و دادگاه در موارد پیش گفته ورود نمی کند.

طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای درخواست طلاق توافقی کدام است؟

  1. اصل سند ازدواج یا کپی برابر اصل آن.
  2. اصل شناسنامه هر دو طرف
  3. اصل کارت ملی هر دو طرف

 مدارک، زمان و هزینه طلاق توافقی

  طلاق توافقی

باید توجه داشته باشید که انجام هر نوع طلاقی در دفاتر رسمی طلاق، حتی اگر طلاق بصورت توافقی باشد مستلزم صدور حکم طلاق از سوی دادگاه صالح است و هیچ دفتر رسمی طلاقی بدون وجود حکم دادگاه اقدام به انجام تشریفات رسمی طلاق و ثبت آن نمی نماید.

بنابراین قبل از هر اقدامی باید با تهیه مدارک پیش گفته اقدام به تنظیم دادخواست طلاق توافقی نمایید و از دادگاه خانواده درخواست رسیدگی و صدور حکم طلاق کنید.

مراحل و مدارک لازم برای طلاق توافقی

مراحل لازم برای ثبت درخواست و صدور حکم این نوع طلاق اشاره می نماییم

برای درخواست طلاق باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام نمایید.

ثبت دادخواست مربوطه دادگاه خانواده

پس از ثبت دادخواست مربوطه دادگاه خانواده ای که با توجه به آدرس محل سکونت مشترک زوجین تعیین می شود نسبت به پذیرش دادخواست و اعلام زمان رسیدگی به موضوع اقدام می نماید.

اعلام شاهد برای ثبت طلاق

دادگاه به زوجین اعلام می کند که از بین آشنایان و نزدیکان خود در مدت زمانی مشخص نسبت به معرفی داور به دادگاه اقدام نمایند و اگر نخواهند یا نتوانند داور معرفی کنند، خود داگاه طبق شرایط قانونی نسبت به تعیین داور اقدام می کند.

مراحل عمومی در دادگاه

سپس از طرف دادگاه، زوجین به مرکز مشاوره خانواده معرفی میشوند تا در آن مرکز درخواست طلاق توافقی خود را مطرح کنند و شرح دهند که چرا نمی توانند به زندگی مشترک ادامه دهند

مرکز مشاوره خانواده

که در پی این موضوع، مرکز مشاوره خانواده سعی در صلح و سازش بین زوجین می کند و اگر موفق به صلح و سازش نشود، خطاب به دادگاه خانواده نسبت به ارائه گزارش اقدامات انجام شده و نتیجه کسب شده اقدام می کند.

گواهی مورد نیاز

ارائه گواهی پزشک مورد اعتماد مبنی بر باردار بودن یا نبودن زوجه مرحله بعدی است. مگر اینکه زوجین نسبت به باردار بودن زوجه توافق داشته باشند یا زوجه باکره باشد که در این دو صورت نیازی به اخذ گواهی پزشک مورد اعتماد وجود ندارد.

حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی

در این مرحله طرفین باید حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی خود را ساقط نمایند تا حکمی که دادگاه صادر می نماید قطعی باشد و سپس دادگاه طبق توافقات طرفین اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام می نماید و این گواهی که ۳ ماه اعتبار دارد، در ۳ نسخه تنظیم میشود و به هر یک از زوجین یک نسخه از گواهی عدم امکان سازش را تحویل می دهد.

نکته مهم و قابل توجه

نکته مهم: اگر در مدت اعتبار ۳ ماهه گواهی عدم امکان سازش، زوجین در فتر رسمی طلاق حاضر نشوند و نسب به انجام تشریفات اجرای حکم طلاق توافقی اقدام ننمایند، گواهی فوق و کلیه توافقاتی که زوجین با هم داشته اند از درجه اعتبار ساقط می شود.

پروسه کار و چقدر زمان نیاز دارد؟

این موضوع بستگی به این دارد که در کدام استان و شهر اقدام به درخواست طلاق توافقی بنمایید.

در دادگستری انجام پروسه مورد نظر معمولا کمتر از ۱۰ روز زمان میبرد و در شهرستان ها معمولا این مدت کوتاه تر خواهد بود. 

هزینه طلاق توافقی توسط وکیل چقدر است؟

هزینه طلاق توافقی انجام اقدامات حقوقی لازم برای صدور گواهی عدم امکان سازش و انجام طلاق توافقی توسط وکلای با تجربه و خبره موسسه حقوقی مشهور برای هر یک از زوجین بسیار اندک و مبلغ ۰۰۰/ ۷۵۰ تومان است.

مشاوره آنلاین و به صورت تلفنی

شما عزیزان برای دریافت راهنمایی های بیشتر در زمینه طلاق توافقی و همینطور کسب اطلاعات لازم در جهت آشنایی با پروسه این نوع از طلاق اعم از هزینه و مدارک لازم جهت ثبت طلاق و مهمتر از بقیه مدت زمان این طلاق است که برای خیلی از عزیزان جای سوال و ابهامات فراونی است از این رو جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های مندرج در قسمت تماس با ما  در بالای صفحه مراجعه فرمائید .

 برای مشاوره با وکیل خبره طلاق توافقی به کجا مراجعه نماییم؟

وکلای با تجربه و مجرب موسسه حقوقی مشهور با سالها تجربه در امور مربوط به دعاوی خانوادگی از جمله طلاق توافقیبهترین انتخاب شما برای مشاوره و برخورداری از خدمات حقوقی و داشتن یک وکیل حرفه ای برای انجام اقدامات لازم برایطلاق توافقی هستند.

برای مشاوره با وکلای موسسه می توانید از طریق راه های تماس با ما در این سایت اقدام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *