ثبت شرکت چگونه است؟ مدارک، زمان و هزینه ثبت شرکت

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

انواع شرکت های قابل ثبت در ایران

دلایل زیادی برای ثبت شرکت در ایران وجود دارد که شما بایستی فعالیت قانونی در هر صنفی که باشید شرکت یا موسسه خود را در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید . از این روه تیم حقوقی ما کلیه خدمات ثبت شرکت و ثبت برند را در کوتاهتریت زمان انجام میگیرد .

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده
وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

در ایران چند نوع شرکت وجود دارد؟

در ایران طبق ماده ۲۰ قانون تجارت ۷ نوع شرکت به شرح ذیل وجود دارد

۱- شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص

۲- شرکت با مسئولیت محدود

۳- شرکت تضامنی

۴- شرکت مختلط غیر سهامی

۵- شرکت مختلط سهامی

۶- شرکت نسبی

۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و مراحل، اطلاعات و مدارک مورد نیاز آن

ثبت شرکت به چه معناست؟

هنگامی که دو یا چند نفر با یکدیگر به توافق می رسند که سرمایه، تخصص، کار، انرژی، روابط، وقت، فکر، نیرو، سود و زیان و مسئولیت های خود را با هم تجمیع نمایند

ساختار وقالب قانونی

و در ساختار و قالبی قانونی مطابق با یکی از شرکت ها مندرج در قانون تجارت به فعالیت بپردازند، برای آنکه بتوانند به نحو احسن از حمایت های قانونی برخوردار شوند و کاملا مطمئن و با حداقل ریسک ممکن به فعالیت و تجارت مشغول باشند،

دلایل ثبت در ایران

می بایست شرکت خود را در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت برسانند و پس از آن نیز ثبت شرکت خود را اعلان عمومی نمایند

روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار

که برای این منظور نیز قانون انتشار کلیه اطلاعات مربوط به ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار شرکت را پیش بینی و تکلیف نموده است. به کلیه مراحل گفته شده در فوق به اختصار و در اصطلاح ثبت شرکت گفته می شود.

مدارک، زمان و هزینه ثبت شرکت

 

برای ثبت شرکت کدام یک از شرکت ها مناسب تر است 

از میان ۷ شرکت پیش گفته، انتخاب نوع شرکت مناسب برای ثبت شرکت تا حدود زیادی بستگی به شرایط، امکانات، علاقه مندی اعضاء، تعداد نفرات شرکاء و سهامداران، اهداف و برنامه های شرکت، محدود یا غیر محدود بودن مدت مدیریت اعضاء هیئت مدیره، وجود یا عدم وجود بازرس برای شرکت، میزان تکالیف و مسئولیت اعضاء شرکت و غیره دارد.

ثبت شرکت

مطمئن ترین راه برای انتخاب موسسه برای کار های حقوقی

اما قابل ذکر است مطابق با آمار موجود، بیشترین تعداد ثبت شرکت ها در ایران به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اختصاص دارد و پس از آن ثبت شرکت سهامی خاص در رتبه بعدی بیشترین تعداد ثبت شرکت در ایران قرار دارد و با شرکت های تعاونی، تضامنی و سهامی عام در رتبه های بعدی قرار دارند ولی از میان ۷ شرکت مندرج در قانون تجارت، از شرکت های نسبی، مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی استقبالی نشده است.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱- شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که نیاز به حضور حداقل ۲ شریک دارد.

۲- شرکت با مسئولیت محدود زمانی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی تامین شده باشد و همچنین چنانچه شرکت دارای سرمایه غیر نقدی باشد، کل سهم الشرکه غیر نقدی شرکاء نیز قیمت گذاری و تسلیم شده باشد.

ثبت شرکت

۳- در اسم شرکت با مسئولیت محدود حتما باید عبارت (با مسئولیت محدود) ذکر شود، در غیر اینصورت این شرکت مطابق با ماده ۹۵ قانون تجارت، در مقابل اشخاص ثالث شرکت تضامنی محسوب می شود و تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود.

نکات مهم برای انتخاب نام شرکت

همچنین در نام شرکت نباید اسم هیچیک از شرکاء وجود داشته باشد، در غیر اینصورت شریکی که نام وی در اسم شرکت وجود دارد، در مقابل اشخاص ثالث در حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی خواهد بود.

۴- سرمایه این شرکت به صورت اظهاری است و لزومی به افتتاح حساب بانکی و واریز درصد خاصی از سرمایه شرکت به حساب بانکی ندارد.

۵- مدت مدیریت شرکت کاملا بستگی به انتخاب هیئت مدیره و شرکاء دارد که می تواند بصورت محدود و یا غیر محدود باشد.

چرا باید شرکت خود را به ثبت برسانیم

۶- در شرکت با مسئولیت الزامی به حضور بازرس وجود ندارد، مگر آنکه تعداد شرکاء بیش از ۱۲ نفر باشد که در این صورت مطابق با ماده ۱۰۹ قانون تجارت حضور هیئت نظار (حداقل ۲ ناظر که همان نقش بازرس را ایفاء می نمایند) الزامی است.

۷- شرکت با مسئولیت محدود تنها شرکتی است که در آن نقل و انتقال سهم الشرکه باید بوسیله تنظیم و امضاء سند رسمی صورت بپذیرد.

۸- در شرکت با مسئولیت محدود هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت می توانند خارج از شرکاء انتخاب شوند و هیچگونه سهمی در شرکت نداشته باشند و در واقع فقط به امور مدیریت و اداره شرکت بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مدارک لازم جهت تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اداره ثبت شرکت ها به شرح ذیل است:

۱- دو برگ تکمیل و امضاء شده از تقاضانامه شرکت.

۲- دو برگ تکمیل و امضاء شده از شرکتنامه شرکت.

 دو نسخه تکمیل و امضاء شده از اساسنامه شرکت.

۴- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه شرکاء.

 اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره.

۶- دو نسخه تکمیل و امضاء شده از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت و جلسه هیئت مدیره.

 اصل وکالتنامه وکیل دادگستری

(اگر تصمیم دارید که از طرف شما وکیل دادگستری به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید).

۸- تعهد نامه کلیه اعضاء هیئت مدیره مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و نداشتن محدودیت های قانونی برای عضویت در هیئت مدیره و همچنین قبول سمت در هیئت مدیره شرکت.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

برای تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص می بایست حداقل ۵ نفر حضور داشته باشند که ۳ نفر از این ۵ نفر به عنوان سهامدار شرکت و ۲ نفر نیز به عنوان بازرس (۱ نفر بازرس اصلی و ۱ نفر بازرس علی البدل) می باشند.

شرکت سهامی خاص چه زمانی تشکیل می شود

شرکت سهامی خاص زمانی تشکیل شده محسوب می شود که مطابق با ماده ۱۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت، مجمع عمومی موسسین شرکت تشکیل جلسه داده باشد و پس از مشورت درباره مواد اساسنامه شرکت و تصویب آن، اولین مدیران و بازرسان شرکت را انتخاب نموده باشد و همچنین مدیران و بازرسان بصورت کتبی قبول سمت نموده باشند، از همین تاریخ است که شرکت تشکیل شده محسوب می شود.

 در اسم شرکت سهامی خاص باید حتما عبارت (سهامی خاص) بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت ذکر گردد

بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که همان گونه که در بالا اشاره نمودیم سرمایه آن به صورت اظهاری است، برای ثبت شرکت سهامی خاص افتتاح حساب بانکی به نام شرکت در شرف تاسیس و واریز حداقل ۳۵% از مبلغ سرمایه نقدی شرکت در حساب فوق الذکر الزامی است و می بایست گواهی بانک مربوطه مبنی بر افتتاح حساب بانکی و واریز مبلغ مورد نیاز از سرمایه شرکت در حساب مذکور به همراه مدارک دیگر که در ادامه ذکر خواهیم نمود به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.

مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص

مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص ، بصورت محدود و حداکثر زمان آن ۲ سال است که البته با تصمیم سهامداران و با تصویب مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده، مدیران شرکت می توانند برای دوره های حداکثر ۲ ساله متوالی به مدیریت خود در شرکت ادامه دهند، اما نمی توان مدت مدیریت را برای مدت نامحدود یا برای مدتی بیش از ۲ سال در نظر گرفت.

نکته مهم برای محدودیت:

تنها استثنایی که در مورد محدودیت مدت زمان مدیریت در شرکت سهامی خاص وجود دارد، در شرایطی است که شخص مدیرعامل شرکت عضو هیئت مدیره نباشد که در اینصورت برای چنین مدیرعاملی محدودیت زمانی برای مدت مدیریت وجود ندارد و می تواند بیش از ۲ سال نیز باشد.

۶- در شرکت سهامی خاص حضور حداقل ۲ نفر بازرس که یک نفر از ایشان بازرس اصلی است و نفر دوم بازرس علی البدل است، الزامی است.

نقل و انتقال

۷- در شرکت سهامی خاص نقل و انتقال سهام با موافقت و تصویب مجمع عمومی فوق العاده صورت می پذیرد و نیازی به تنظیم سند رسمی وجود ندارد اما این توضیح بسیار مهم لازم به ذکر است که چنانچه تصمیم به نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص دارید، برای جلوگیری از مشکلات حقوقی بعدی حتما نقل و انتقال سهام را در دفتر سهام شرکت ذکر نمایید.

نحوه انتخاب اعضا هیئت مدیره

۸- در شرکت سهامی خاص تمامی اعضاء هیئت مدیره باید حتما از سهامداران شرکت انتخاب گردند و در این شرکت انتخاب هیئت مدیره خارج از شرکاء و سهامداران امکان پذیر نیست.

نکته مهم برای مدیریت:

تنها استثنایی که در این زمینه وجود دارد آن است که در این شرکت تنها شخص مدیرعاملی که عضو هیئت مدیره نباشد می تواند خارج از سهامداران یا در اصطلاح خارج از شرکت انتخاب گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم برای تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت ها به شرح ذیل است:

۱- دو برگ تکمیل و امضاء شده از اظهارنامه شرکت.

۲- دو نسخه تکمیل و امضاء شده از اساسنامه شرکت.

۳- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه سهامداران و بازرسین شرکت.

۴- اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضاء هیئت مدیره و بازرسین شرکت.

۵- دو نسخه تکمیل و امضاء شده از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت و جلسه هیئت مدیره.

۶- ارائه گواهی بانک مبنی بر افتتاح حساب بانکی بنام شرکت در شرف تاسیس و واریز حداقل ۳۵% از سرمایه شرکت در حساب مذکور.

۶- اصل وکالتنامه وکیل دادگستری (اگر تصمیم دارید که از طرف شما وکیل دادگستری به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید).

۷- تعهد نامه کلیه اعضاء هیئت مدیره و بازرسین شرکت مبنی بر نداشتن سوء پیشینه کیفری و نداشتن محدودیت های قانونی برای عضویت در هیئت مدیره و همچنین قبول سمت در هیئت مدیره شرکت و سمت بازرسین شرکت.

ثبت شرکت , وکیل دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *