چگونگی انجام معاملات در بنگاه و مشاور املاک

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده


چگونگی انجام معاملات در بنگاه های مشاورین املاک

 تعریف عقد یا قرارداد
قرارداد به آن گقته می شود که یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند که مورد توافق انها باشد یکی از شایع ترین عقود ، عقد بیع می باشد.جالب این است بدانیم در عقد بیع کافی است گفته شود خریدم و فروختم به محض گفتن این الفاظ عقد واقع میشود و اثر خود را که انتقال مالکیت است میگذارد.نتیجه این که اگر بعداز عقد قیمت مال کم یا زیاد گردد این تغییر قیمت در مال خریدار ایجاد میشود.
مالک از نظر قوانین ثبتی به کسی میگویند که سند رسمی به نام او صادر شده باشد.

نحوه ی فعالیت بنگاه های مشاور املاک:

الف)نحوه ی فعالیت بنگاههای مشاور املاک متناسب با عملکرد فروشنده:
فروشنده  با مراجعه به بنگاه یا بصورت آگهی در روزنامه مشخصات ملک خود را اعلام میکند.که در مورد تعیین قیمت یا خودش اعمال نظر میکند یا از مشاورین  املاک در این خصوص نظر میگیرد.
شرکت هایی وجود دارند که با فروشندگانی که در روزنامه آگهی داده اند تماس گرفته و مشخصات ملک آنان را در فایلشان قرارداده و به مشاورین املاک می دهند و در مقابل حق الزحمه دریافت میکنند.

 ب)نحوه ی فعالیت بنگاه های مشاور املاک متناسب شرایط خریداران :
برخی شهروندان برای خرید مسکن چه به صورت نقد و یا اقساط به آژانس مراجعه میکنند ومشاورین املاک آنان را راهنمایی به خرید میکنند
برخی خریداران بساز و بفروش هایی هستند به بهای کمتر خانه های کلنگی را خریداری میکنند.

دسته ایی دیگری از خریداران مشاورین املاک میباشند .
این قراردادها در فرمهای چا پی مخصوص تنظیم میگردد .
یک سوم کل قیمت در دفتر املاک ثبت داده میشود و یک سوم آن در هنکام تحویل ملک و تادیه ما بقی آن به هنگام تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی.
نکاتی در خصوص مشکلات مو جود در معاملات در آژانس های املاک :
از آنجاییکه ممکن است فروشنده ملک خود را بعد از تنظیم قرارداد اول به اشخاص دیگری نیز بفروشد برای رفع این مشکل لازم است سند مالکیت در اختیار اولین اژانس املاک قرار گیرد تا از این معاملاات معارض جلوگیری گردد.
در جواب سوال :آیا بیع نامه ایی که در آژانس املاک تنظیم گردیده میتواند موجب این شود که الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی از مراجع قضایی بخواهیم؟ باید بگوییم قراردادهایی که بین اشخاص منعقد میگردد تا زمانی که مورد مخالفت قانون گذار قرار نگرفته بین انان معتبر و لازم الاجراست بنابراین بیع نامه ی تنظیمی در اژانس املاک از این قاعده مستثنی نیست .
خریدار در مقابل ممانعت فروشنده دارای سندمالکیت رسمی از انتقال رسمی معامله و انجام تشریفات ثبتی می تواند از طریق محاکم قضایی وی را مجبور به تنظیم سند رسمی کند.

برای ضمانت اجرا در بیع نامه می توان شرط کرد که در صورت حاضر نشدن فروشنده در دفتر خانه  و خودداری از تنظیم سند رسمی در موعد مقرر خریدار می تواند از وی بابت عدم حضور خسارت دریافت نماید. هر چند که این عدم حضور در معامله خللی ایجاد نمی کند.
برای استحکام قرارداد بیعنامه تنظیمی بهتر است شاهدان قابل اعتماد محلی را که در فرم اتحادیه مشاوران املاک  برای امضای شهود قرارداده اند را امضا نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *