همه آن چه که باید درباره تجدیدنظرخواهی حکم دادگاه بدانید

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

برای تجدیدنظر خواهی نسبت به حکم دادگاه باید به نکات خاصی توجه داشت و آن‌ها را مدنظر قرار داد.

همه آن‌چه که باید درباره تجدیدنظرخواهی بدانید هنگام طرح یک دعوا در دادگاه قاضی پس از شنیدن صحبت‌های هر یک از طرفین اقدام به صدور رأی می‌کند و در این میان اگر رأی دادگاه مورد پسند طرفین نباشد در آن صورت می‌توانند از دادگاه تقاضای تجدیدنظر در حکم مورد نظر خود را داشته باشند و در این زمان حکم صادره از دادگاه بدوی به دادگاه تجدیدنظر می‌رود تا دوباره درباره آن تصمیم گیری شود.

آرای قابل تجدید نظر در امور کیفری در ماده ۲۳۲ قانون آیین دادسری کیفری آمده است؛ جرایمی که مجازات قانونی آ‌ن‌ها اعدام یا رجم باشد و جرائمی که موجب قانون مشمومل حد یا قصاص باشند مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند همچنین ضبط اموال بیش از یک میلیون ریال و جرائمی که طبق قانون مستلزم پرداخت دیه بیش از خمس دیه کامل باشند، جرائمی که حداکثر مجازات قانونی ان‌ها بیش از سه ماه حبس، شلاق یا جزای نقدی بیش از ۵۰۰ هزار ریال باشد و همچنین محکومیت‌های انفصال از خدمت هم می‌توانند مورد تجدیدنظر قرار گیرند.

آرای قابل تجدیدنظر در امور مدنی هم به دسته مختلفی تقسیم می‌شوند و بر اساس مواد قانونی باید به آن‌ها توجه کرد.

زمان تجدیدنظر خواهی نسبت به آرای محاکم بدوی چگونه است؟

زمان تجدیدنظر خواهی نسبت به آرای محاکم بدوی برای اشخاصی که ساکن ایران هستند تنها ۲۰ روز از زمان ابلاغ رأی است و ادعا‌های جدید در مرحله تجدیدنظر مسموع نیستند و برای اشخاصی که خارج از کشور حضور دارند ۲ ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مهلت واخواهی است.

همچنین به دادخواست‌هایی که به صورت ناقص در دادگاه تجدیدنظر آمده باشند رسیدگی نمی‌شوند و مرجع تجدیدنظر تنها به آن‌چه که مورد تجدیدنظر خواهی است رسیدگی می‌کند.

البته برای ارائه درخواست تجدیدنظر جهات قانونی مدنظر است.

جهات قانونی درخواست تجدیدنظر چیست؟

ادعای بی اعتبار بودن مستندات دادگاه و ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود در کنار ادعای بی توجهی قاضی به دلایل ابزاری و ادعای مخالف بودن رأی با موازین شرعی و مقررات قانونی جزء جهات قانونی درخواست تجدیدنظر هستند.

باید به این نکته توجه داشت که در پرونده‌های کیفری تنها اشخاص مورد نظر دادگاه حق درخواست تجدیدنظر دارند محکوم‌ٌ ٌعلیه یا وکیل و نماینده قانونی او، شاکی خصوصی یا وکیل و نماینده قانونی او یا دادستان درباره جرائمی که تعقیب آن‌ها به عهده او واگذار شده است می‌توانند درخواست تجدیدنظر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *