نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نکاح از سوی مرد به زن داده می‎شود. وجود مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت، از حقوق مسلم و متعلق به زن است و بعد از خواندن صیغه عقد، بدون هیچ‎گونه شروطی از سوی زن قابل مطالبه بوده و مرد موظف به پرداخت آن است.

مطالبه مهریه در عقد موقت
عقدنامه‎های ازدواج‎های موقت، سند عادی محسوب می‎شود؛ لذا برای دادخواست مهریه باید به دادگاه حقوقی مراجعه کرد و نمی‎توان برای اجرای مهریه از طریق اداره ثبت اقدام کرد. چرا که قابلیت صدور اجراییه را ندارد، حتی اگر صیغه‎نامه ۹۹ ساله باشد. در دادخواست تقدیمی علاوه بر مطالبه، باید اثبات زوجیت نیز در ستون خواسته درج شود.

زنی که عقد موقت او به ثبت نرسیده است، برای مطالبه مهریه خود می‎تواند با استفاده از استشهادیه‎ای که حاوی شهادت دو شاهد مرد عادل یا یک مرد به همراه دو زن باشد، ادعای خود را ثابت کند.

نکته مهم این است که اقرار هر یک از طرفین در مورد مهریه و میزان آن نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

اتمام مدت در ازدواج موقت
سوال اساسی این است که در صورت اتمام مدت ازدواج موقت، آیا حق مطالبه مهریه توسط زن از بین می‎رود؟

با تکیه بر قوانین مدون و رویه قضایی می‎توان این‌گونه بیان کرد که با اتمام مدت به هیچ عنوان حق مطالبه مهریه از بین نمی‌رود و در واقع مهریه شامل مرور زمان نمی‎شود و هر زمان که زن بخواهد قابل وصول خواهد بود.

نبود محدودیت در تعیین مهریه در ازدواج موقت
در ازدواج موقت نیز همانند ازدواج دائم هیچ‎گونه محدودیتی در تعیین میزان مهریه وجود ندارد و می‎توان بیش از ١١٠ عدد سکه نیز تعیین کرد و تمامی قواعد مطالبه مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت یکی است.

برای مطالبه مهریه چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت، در صورتی که مبلغ آن تا سقف ۵۰ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی خواهد بود. اما در صورتی که مبلغ آن بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده یا دادگاه حقوقی، مرجع صالح است.

آیا امکان مهرالمثل در ازدواج موقت” href=”/tags/67565/مطالبه-مهرالمثل-در-ازدواج-موقت/” class=”link”>مطالبه مهرالمثل در ازدواج موقت وجود دارد؟
اگر در هنگام عقد دائم چیزی به‎عنوان مهریه تعیین نشده باشد یا اینکه مهریه مجهول باشد، اگر قبل از تعیین مهریه بین زن و مرد نزدیکی انجام شود، زن مستحق مهرالمثل خواهد بود.

مقدار مهرالمثل با توجه به جایگاه اجتماعی و شرافت خانوادگی زن با لحاظ همه صفات او مثل شغل، تحصیلات و … تعیین می‎شود.

یکی از شروط اساسی که موجب صحت ازدواج موقت است، تعیین مهریه است؛ یعنی هر چیزی که قابل تملک باشد و مالیت داشته باشد.

اگر در موقع عقد موقت مهریه تعیین شده باشد، قابل مطالبه خواهد بود. اما مهرالمثل ویژه ازدواج دائم است و شامل ازدواج موقت نمی‎شود.

ثبت ازدواج موقت
مطابق با ماده ٢١ قانون حمایت خانواده، ثبت ازدواج موقت در سه مورد توافق طرفین، بارداری زوجه و شرط ضمن عقد الزامی است. در نتیجه زن در ازدواج موقت در هر صورتی می‎تواند مهریه خود را مطالبه کند؛ چه ازدواج او به ثبت رسیده یا اینکه به ثبت نرسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *