نحوه اجرای احکام کیفری

وکیل دادگستری,وکیل پایه یک,وکیل شرکت,وکیل املاک,وکیل در دادگستری,,وکیل علی رمضانزاده

در دعاوی کیفری پس از صدور حکم قطعی مبنی بر محکومیت متهم پرونده به تحمل کیفر و مجازات، پرونده جهت اجرای حکم به اجرای احکام کیفری ارسال می‎شود.

احکام صادره از دادگاه‌‎های کیفری (جزایی) توسط اجرای احکام کیفری اجرا و برخلاف احکام مدنی، نیازی به درخواست و تقاضای شاکی ندارد و با قطعی شدن حکم اجرا می‎شود. در واقع، در این مرحله است که مجرم به سزای اعمال خود می‎رسد و احقاق حق مدعی خصوصی نیز انجام می‌‎شود.

وظایف قاضی اجرای احکام
ارجاع پرونده به قاضی اجرای احکام ممکن است به صورت ارجاع موردی یا به صورت کلی باشد.

بعد از آن که پرونده نزد قاضی اجرای احکام رسید، وی وظایفی دارد که شامل موارد ذیل است توجه به دستور ارسال به اجرای احکام، توجه به لازم‎الاجرا شدن رای، بررسی ابهام و اجمال در رای، بررسی سهوالقلم در رای، بررسی اشتباه در رای، توجه به شیوه و ترتیب اجرا، توجه به موانع اجرای حکم موضوع ماده ۵٠١ قانون آیین دادرسی کیفری، توجه به بحث مرور زمان، توجه به مقررات احضار و جلب در اجرای احکام کیفری، توجه به سایر موانع اجرای حکم، موارد تخفیف مجازات، موارد تعدد مجازات و رفع اثر از تامین است.

موارد تعویق اجرای مجازات
در دوران بارداری، پس از زایمان حداکثر تا ۶ ماه، دوران شیردهی حداکثر تا رسیدن طفل به سن دو سالگی و اجرای مجازات شلاق در ایام حیض یا استحاضه، اجرای مجازات به تشخیص و دستور قاضی اجرای احکام به تعویق می‌‏افتد. در صورتی‎ که مجازات مورد حکم شلاق تعزیری باشد، در صورتی که مجرم در زندان باشد، هر روز بازداشت، معادل سه ضربه شلاق یا سیصد هزار ریال است.

نحوه اجرای مجازات پرداخت جزای نقدی
در اجرای حکم مبنی بر محکومیت مجرم به پرداخت جزای نقدی، میزان محکوم‎به (جزای نقدی) باید به حساب خزانه دولت واریز و برگ رسید آن پیوست پرونده شود. اما اگر محکوم‌علیه (مجرم) جریمه خود را پرداخت نکند، به زندان معرفی‎ ‌شده و به ازای هر سیصد هزار ریال، باید یک روز زندان به عنوان کیفر تحمل ‌کند.

نحوه اجرای مجازات پرداخت دیه
مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت، معمولاً به ترتیب زیر است:
در جنایات عمدی موجب دیه ظرف یک سال قمری، در شبه‎‌عمد ظرف دو سال قمری و در خطای محض ظرف سه سال قمری است.

همچنین باید توجه داشت که دیه قتل‎ عمد و شبه ‎عمد به‌ عهده جانی و دیه خطای محض با رعایت شرایطی به‌ عهده عاقله (بستگان ذکور نسبی محکوم‎علیه) است.

نحوه اجرای مجازات حبس
در خصوص زندانی شدن افرادی که به حبس محکوم می‌شوند باید گفت با اعلام نوع جرم و میزان محکومیت برای تحمل کیفر توسط قاضی اجرای احکام به زندان معرفی می‌شوند.

در نهایت اینکه در خصوص دعاوی کیفری که منتهی به صدور حکم مبنی بر جبران ضرر و زیان و خسارات ناشی از جرم شده است، برگرداندن وضع متضرر به حالت قبل از وقوع جرم، طبیعی‎ترین طریق ترمیم ضرر و زیان ناشی از جرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *