آیا میدانید: هدیه دادن عملی حقوقی است؟؟؟

 برخلاف باور بیشتر افراد که هدیه دادن را یک عمل عاطفی می دانند، یک عمل حقوقی می باشد. هبه یا هدیه دادن در قانون کشور ما یک عقد است عقدی که طبق آن یک نفر مال خود را به صورت رایگان به فرد دیگری می بخشد.

 

در عقد هدیه دادن سه طرف وجود دارد:

  • واهب یا کسی که مالش را می بخشد.

  • متهب یا کسی که مال به او بخشیده می شود.

  • عین موهوبه، مالی است که هدیه داده می شود.

واهب برای انجام هدیه دادن باید عاقل و بالغ بوده و با قصد و اراده مال خود را ببخشد و در صورتی که مالی هبه میشود تا متهب آن را قبول نکند و مال را در اختیار نگیرد عقد واقع نمی شود .باید در دریافت مال موهوبه سریع بوده زیرا اگر تا قبل از دریافت مال واهب محجور شود یا فوت کند عقد هبه دیگر واقع نخواهد شد.

در صورتیکه هبه به شخصی صغیر یا مجنون داده شود،”ولی” یا سرپرست قانونی او موظف به دریافت مال است . همچنین طلب کار در صورت بخشیدن طلبش  دیگر نمی تواند از این هبه رجوع کند و اگر شخصی مالی را صدقه بدهد دیگر حق پس گرفتن آن را نخواهد داشت.

ثبت رسمی هبه:

قانون، اجباری در ثبت عقد هبه در دفاتر اسناد رسمی را ندارد، ولی باید متذکر شد که هیه سند رسمی مستحکم تر و دارای مزیت است . مزیت از آن جهت که امکان انکار و تردید در آن وجود ندارد درصورتیکه در هبه نامه های غیر رسمی یا عادی ادعای انکار و تردید از طرفین ممکن است شنیده شود.

 باز پس گرفتن هدیه:

یک ویژگی منحصر به فرد عقد هبه، قابلیت پس گرفتن مال هدیه داده شده است . یعنی فردی که هدیه ای داده است میتواند هر زمان که بخواهد آن را پس بگیرد حتی اگر آن مال در اختیار شما قرار گرفته باشد که به این قابلیت رجوع از هبه گفته  می شود.

رجوع از هبه با وجود دو شرط زیر انجام می گیرد:

  • مال مورد هدیه موجود باشد: اگر عین مال از بین رفته باشد دیگر امکان رجوع وجود نخواهد داشت.

  • حق رجوع واهب از بین نرفته باشد: در این شرط قانون گزار می گوید :

الف- اگر هدیه گیرنده پدر ، مادر و یا فرزند واهب باشد.

ب- در صورتی که گیرنده در برابر هدیه ای که دریافت کرده به واهب مالی داده یا برای او کاری انجام داده باشد زیرا ممکن است واهب شرط کند که در مقابل هبه مالی را به او بدهد و یا عملی مباح برایش انجام دهد.

ج- در صورتی که مال هدیه داده شده به شخص دیگری منتقل شده باشد.

د- در صورتی که مال موهوبه تغییر داده شده باشد. مثلاً مال موهوبه شمش طلا باشد و به گردنبند طلا تغییر داده شده باشد.

در این چهار صورت واهب دیگر حق رجوع نخواهد داشت.

رجوع در هبه به دو صورت گفتاری و یا رفتاری ممکن است رخ دهد. رجوع در گفتار مثل اینکه واهب بیان کند از هبه ام برگشته ام رجوع در رفتار هم گاه اتفاق می افتد مانند گرفتن مال از دست متهب.

 رجوع خصوصیت جدایی ناپذیر عقد هبه می باشد به صورتی که حتی نمی توان شرط کرد که واهب حق رجوع از هبه را ندارد اما باید یادآور شد پس از مرگ کسی که هدیه داده  یا کسی که هدیه را دریافت کرده است دیگر تحت هیچ شرایطی رجوع از هبه ممکنن نیست.

برای رجوع باید طرح دعوا کرد:

برای اینکه واهب مال هدیه داده شده از متهب را پس بگیرد لازم است به دادگاه حقوقی که منزل متهب در حوزه آن است مراجعه و دادخواست ارائه کند. در فرم دادخواست اطلاعاتی نظیر مشخصات و محل اقامت خواهان یا واهب، مشخصات و محل اقامت خوانده یا گیرنده هبه و همچنین ذکر خواسته که همان رجوع از هبه و استرداد مال موهوبه است خواسته خواهد شد . باید یادآوری گردد که هزینه دادرسی به عهده واهب خواهد بود که هزینه آن با توجه به قیمت مال موهوبه محاسبه و دریافت می شود.مثلاً به ازای یک میلیون اول قیمت، ۵/۱ درصد و به ازای مازاد آن یک میلیون، ۲ درصد هزینه دادرسی می باشد. پس از انجام این اقدامات کار دادگاه انجام خواهد شد و پرونده به جریان می افتد در دادگاه دو حالت ممکن است وجود داشته باشد:۱- هبه ثبت شده و دارای سند رسمی باشد که در این حالت واهب بدون به اثبات رساندن هبه درخواست رجوع خود را مطرح می کند.۲- هبه بصورت رسمی به ثبت نرسیده باشد ( هبه نامه عادی یا شفاهی ) در این صورت واهب ملزم به اثبات هبه می باشد.

به هر حال در هر دو حالت ذکر شده واهب موظف به ثابت کردن شرایط رجوع می باشد.

صدور رای، پایان کار نیست:

با اعلام ختم رسیدگی از سوی دادگاه، قاضی ممکن است در همان جلسه رای را صادر و یا ممکن است حداکثر تا یک هفته از زمان اعلام ختم دادرسی رای را صادر نماید. پس از صدور رای و ابلاغ آن به طرفین نوبت به تجدید نظر خواهی می رسد منظور از تجدید نظرخواهی همان رسیدگی به دعوای از سوی دادگاهی با درجه بالاتر می باشد که در این مورد با توجه به قیمت مال موهوبه مشخص می گردد که آیا امان تجدید نظر خواهی وجود دارد یا خیر. در صورتی که مبلغ بالاتر از ۳ میلیون ریال باشد هر یک از دو طرف که حکم علیه او صادر شده است می توانند تا ۲۰ روز بعد از تاریخ ابلاغ در صورت اقامت در ایران و تا دو ماه در صورت اقامت در خارج از کشور با مراجعه از کشور با مراجعه به یکی از دادگاه صدور رای و یا دادگاه تجدید نظر استان محل سکونتشان رفته و به عنوان خوانده درخواست تجدید نظر نمایند. حال در صورتیکه قیمت مال کمتر از ۳ میلیون ریال باشد و یا اینکه درخواست تجدید نظری وجود نداشته باشد حکم قطعی و اجرا خواهد شد.

وک55یلوبسایت وکیل دادگستری |علی رمضانزاده

456846846 - آیا میدانید: هدیه دادن عملی حقوقی است؟؟؟ صفحه ی اینستاگرام وکیل رمضانزاده :                  Ramezanzadeh@

JJJJJ - آیا میدانید: هدیه دادن عملی حقوقی است؟؟؟ کانال تلگام وکیل رمضانزاده :                       vakilramezanzadeh@

JJJJJ - آیا میدانید: هدیه دادن عملی حقوقی است؟؟؟ ارتباط با وکیل وکیل رمضانزاده در تلگرام : Vakilaliramezanzadeh@

JJJJJ - آیا میدانید: هدیه دادن عملی حقوقی است؟؟؟ ارتباط با وکیل وکیل رمضانزاده در تلگرام : Vakilaliramezanzadeh@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *